Fallskyddslösningar

Declaration of conformity to the standard EN 353-1

Picto Certificat

Den Europeiska kommissionen har återkallat den Europeiska standarden EN 353-1: 2002 om ”Personlig fallskyddsutrustning – Del 1. Styrt glidlås på fast förankringslina eller skena”. Återkallandet publicerades i den Europeiska unionens officiella tidning den 19 mars 2010.

Sedan dess håller en ny standard på att förberedas. Under övergångsperioden har de anmälda organen implementerat ytterligare tester beskrivna i testproceduren CNB/P/11.073 för att omvärdera fallskydd-systemens säkerhet i enlighet med Europadirektiv 89/686/EEG.   

Läs mer (information på engelska)

Ladda ner "Declarations of conformity" (på engelska) 

BEGRÄNSA SÖKNINGEN EFTER RISK

 

BEGRÄNSA SÖKNINGEN EFTER VARUMÄRKE

 

Miller Safescape Elite

Nyhet! Räddnings-/nedfirnings-utrustningen uppfyller den nya standarden EN 341/2008, EN 1496 (även ANSI och OSHA). Den passar ypperligt för räddningsarbete vid vindturbiner, högspänningsmaster, antenner, kranar och alla områden som normalt inte går att nå på vanligt sätt.

 
 

Honeywell Safety Products

Honeywell Safety Products Nordic AB
Strandbadsvägen 15
SE-252 29 Helsingborg
+46 42 88 200Kontakta oss >

Datablad

Klicka på den här ikonen så visas de datablad som du vill ladda ner. När listan är klar sparas den i fem dagar. Du kan ha 20 datablad på listan. Tänk på att listan inte sparas om du inte skickar in den innan du stänger webbläsaren eller loggar ut från Min säkerhet.